Ewolucja polityki środowiskowej w XX i XXI-wiecznej Japonii

Autor

DOI:

https://doi.org/10.14394/15

Abstrakt

Głównym celem niniejszego tekstu jest analiza postrzegania współczesnej polityki środowiskowej w Japonii. Niezbędne było tu wskazanie czynników pozwalających określić, w jakim stopniu zmiana, która dokonała się w latach 90., wynikała z troski o samo środowisko, a w jakim stanowiła element rozgrywki, mający na celu uzyskanie odpowiedniej pozycji i wpływów wśród innych państw. Jest to o tyle interesujące, że podobne postępowanie stałoby w jawnej sprzeczności ze stereotypowym wyobrażeniem Japończyków, zgodnie z którym społeczność ta żyje w harmonii ze światem przyrody. Z tego względu niezbędne było przeanalizowanie historycznych wydarzeń, które doprowadziły do głębokich zmian społecznych w Japonii na przełomie XIX i XX wieku. Doszło wtedy do otwarcia się Japończyków na świat zewnętrzny, które zaowocowało zmianami postrzegania przyrody, przy jednoczesnym zachowaniu pewnych elementów dawnej tradycji (stojącej u podstaw wykształcenia się unikalnych trendów w zakresie badań nad środowiskiem).

Downloads

Download data is not yet available.

Biogram autora

Rafał Orzechowski - Uniwersytet Wrocławski

Rafał Orzechowski, doktorant na Wydziale Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego, zainteresowania badawcze: stereotypy, biowładza, pamięć, ludobójstwo, kultura japońska, historia średniowiecza

Pobrania

Opublikowane

2019-09-30

Jak cytować

Orzechowski, Rafał. 2019. „Ewolucja Polityki środowiskowej W XX I XXI-Wiecznej Japonii”. Etyka 56 (wrzesień). Warsaw, Poland:75–88. https://doi.org/10.14394/15.

Numer

Dział

Artykuły