Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
  • Czy artykuł mieści się w tematyce czasopisma?
  • Czy artykuł stanowi oryginalną pracę?
  • Czy artykuł nie był dotąd publikowany w całości lub w istotnych częściach?
  • Czy artykuł nie podlega procedurze kwalifikacyjnej w innym czasopismie?
  • Czy wskazano wszystkich Autorów/Autorki?
  • Czy podano afiliacje każdego Autora/Autorki?
  • Czy dołączono krótki biogram każdego Autora/Autorki (do 200 znaków)?
  • Czy na liście autorów nie znajdują się osoby, które nie miały wkładu w przygotowanie artykułu?
  • Czy podano nr ORCID każdego z Autorów?
  • Czy długość artykułu nie przekracza 40 000 znaków ze spacjami?
  • Czy odnośniki do źródeł są kompletne i spełniają wymogi formalne?
  • Czy bibliografia jest kompletna i spełnia wymogi formalne?
  • Czy podano słowa kluczowe w języku polskim i angielskim?
  • Czy podano informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów (financial disclosure)?

Wytyczne dla autorów

Redakcja przyjmuje artykuły w j. polskim lub angielskim.

Nadesłanie artykułu do publikacji w Etyce oznacza, że autor oświadcza, iż artykuł jest jego własnym dziełem (nie jest efektem np. „ghostwriting,” „guest authorship”), nie był dotąd publikowany w całości lub w istotnych częściach oraz że inne pisma nie rozważają jego druku w czasie prowadzenia przez Redakcję Etyki procedury kwalifikacyjnej. Ujawnione przypadki nierzetelności naukowej będą demaskowane (włącznie z powiadomieniem instytucji zatrudniającej autora, odpowiednich władz i stowarzyszeń naukowych). Ponadto, autorzy przedstawiają Redakcji informację o źródłach finansowania nadsyłanej publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).

Artykuły przedstawiane do publikacji w Etyce podlegają wstępnej kwalifikacji przez Redakcję (redaktora tematycznego). Artykuły wstępnie zakwalifikowane do publikacji są poddawane ocenie przez dwóch recenzentów zewnętrznych, którzy nie znają tożsamości autorów ocenianych prac; tożsamość recenzentów nie jest ujawniana autorom („double-blind review”). Ocenie podlega doniosłość zagadnienia poruszanego w tekście, oryginalność proponowanego rozwiązania dyskutowanego problemu, poprawność logiczna argumentacji, jasność stawianych tez, znajomość i sposób wykorzystania literatury przedmiotu, zasadność empiryczna formułowanych tez, poprawność językowa artykułu. Po otrzymaniu recenzji Redakcja podejmuje decyzję o publikacji bądź odrzuceniu artykułu.

Rygorystyczne przestrzeganie poniższych wymagań stanowi warunek publikacji

Formatowanie. Teksty do druku prosimy przygotować w formacie DOC, DOCX lub RTF, czcionka Times New Roman, 12 pkt., interlinia 1,5 wiersza.

Objętość artykułów łącznie z przypisami, nie powinna przekraczać 40.000 znaków, wliczając spacje i znaki interpunkcyjne.

Przypisy rzeczowe powinny zachowywać ciągłą numerację w całym tekście i znajdować się u dołu strony.

Jeśli chodzi o literaturę cytowaną przyjmujemy standard Chicago Manual of Style 17ed, author-date. Główne narzędzia do zarządzania bibliografią obsługują ten standard.

Zwracamy uwagę na wymóg podawania w nawiasach w tekście numerów stron, tam gdzie Autorzy odwołują się do konkretnej tezy lub fragmentu tekstu.

Za poprawność informacji bibliograficznych odpowiadają autorzy.

Streszczenia. Prosimy o załączenie do artykułu streszczenia w j. polskim i angielskim (maksimum po 800 znaków) oraz krótkiej noty o autorze (do 200 znaków).