Etyka troski Carol Gilligan i Nel Noddings a moralny partykularyzm
DOI:
https://doi.org/10.14394/25Słowa kluczowe:
etyka troski, feminizm, empatia, dobroAbstrakt
Feministyczna etyka troski, której głównymi twórczyniami są Carol Gilligan i Nel Noddings, to stanowisko pod wieloma względami przeciwstawne w stosunku do dominujących paradygmatów moralnych o charakterze racjonalno-uniwersalistycznym. Etyka troski proponuje partykularyzm moralny, zarówno w odniesieniu do międzyludzkich interakcji (kwestia „ja – inny”), jak i do moralnych dylematów – tak teoretycznych, jak i praktycznych. Etyka troski podkreśla, że ujmowanie dylematów jako skontekstualizowanych, nie zaś abstrakcyjnych, sprzyja wzbudzaniu postawy empatii, łagodzi ostrość sądów moralnych, a przede wszystkim pomaga w znajdowaniu realnych, możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań. To właśnie może stanowić o jej przewadze w stosunku do stanowisk o charakterze uniwersalistycznym.
Downloads
Bibliografia
Arystoteles, Etyka Nikomachejska, trans. D. Gromska, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN 2008.
S. Benhabib, The Generalized and the Concrete Other: The Kohlberg Gilligan Contro- versy and Feminist Theory, Praxis International 5 (1986).
J. Dancy, Ethics Without Principles, Oxford, Clarendon Press 2004.
C. Gilligan, Chodźcie z nami! Psychologia i opór, trans. S. Kowalski, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2013.
C. Gilligan, In a Different Voice: Women’s Conceptions of Self and Morality, Harvard Educational Review 47 (4) (1977).
C. Gilligan, Innym głosem. Teoria psychologiczna i rozwój kobiet, trans. B. Szelewa, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015.
I. Lazari-Pawłowska, Problemy etyki sytuacyjnej, [in:] idem, Etyka. Pisma wybrane, Wrocław, Warszawa, Kraków, Ossolineum 1992.
N. Noddings, Caring. A Feminine Approach to Ethics and Moral Education, Berkeley, Los Angeles, London, University of California Press 1984.
N. Noddings, Women and Evil, Berkeley, Los Angeles, London, University of California Press 1989.
R. Putnam Tong, Myśl feministyczna. Wprowadzenie, trans. J. Mikos, B. Umińska, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002.
P. Singer, O życiu i śmierci. Upadek etyki tradycyjnej, trans. A. Alichniewicz, A. Szczęsna, Warszawa, PIW 1997.
S. Wiesenthal, Słonecznik: Opowieść i komentarze, trans. M. Kurowska, K. Sendecka, Warszawa, PIW 2000.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prace publikowane w czasopiśmie ETYKA udostępniane są na podstawie licencji Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Oznacza to, że Autorki i Autorzy zachowują autorskie prawa majątkowe do utworów i wyrażają zgodę, aby ich prace były zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do dowolnych celów, także komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze Autora lub wydawcy. Artykuły mogą być pobierane, drukowane, powielane i rozpowszechniane z zastrzeżeniem konieczności poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Autorzy zachowują prawa autorskie do wspomnianych utworów bez innych ograniczeń.