W poszukiwaniu prababek – o pierwszych filozofkach z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1897–1939)
DOI:
https://doi.org/10.14394/etyka.459Abstrakt
W niniejszym artykule krótko przedstawiam historię wejścia kobiet do świata akademickiego przez wstąpienie na Uniwersytet Jagielloński, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, które zajmowały się filozofią ścisłą. Interesują mnie następujące problemy: czy i jak duży wpływ na przebieg ich karier naukowych miała płeć (m.in. możliwości edukacyjne, ocena prac) i w jaki sposób przekłada się ona na zachowanie ich dorobku naukowego. Chciałabym zaprezentować wybrane biografie naukowczyń tego okresu (1897–1939) i ich wkład w naukę i kulturę. Przedstawiam m.in. sylwetki Stefanii Tatarówny, Władysławy Tatarówny, Haliny Biegańskiej-Płodowskiej, Cecylii Bańkowskiej-Ostachiewicz-Trzcińskiej, Marii Wędrychowskiej-Cyrus-Sobolewskiej i Debory Vogel.Downloads
Download data is not yet available.
Pobrania
Opublikowane
2012-12-01
Jak cytować
Smywińska, Anna. 2012. „W poszukiwaniu Prababek – o pierwszych Filozofkach z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1897–1939)”. Etyka 45 (grudzień). Warsaw, Poland:106-18. https://doi.org/10.14394/etyka.459.
Numer
Dział
Artykuły
Licencja
Prace publikowane w czasopiśmie ETYKA udostępniane są na podstawie licencji Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0). Oznacza to, że Autorki i Autorzy zachowują autorskie prawa majątkowe do utworów i wyrażają zgodę, aby ich prace były zgodnie z prawem ponownie wykorzystywane do dowolnych celów, także komercyjnych, bez konieczności uzyskania uprzedniej zgody ze Autora lub wydawcy. Artykuły mogą być pobierane, drukowane, powielane i rozpowszechniane z zastrzeżeniem konieczności poprawnego oznaczenia autorstwa oraz oryginalnego miejsca publikacji. Autorzy zachowują prawa autorskie do wspomnianych utworów bez innych ograniczeń.